null Týden invazních druhů měl velký ohlas

Týden invazních druhů měl velký ohlas

26. 6. 2026

Ukázal, že téma nepůvodních druhů a problémů, které způsobují, veřejnost zajímá.

V týdnu od 8. 6. proběhl první ročník osvětové kampaně na invazní druhy. Po celé České republice se uskutečnilo na čtyři desítky akcí. Na výběr byly exkurze, přednášky, výstavy a na vybraných místech ve čtyřech městech bylo možné navštívit informační stánky. Zapojily se i školní třídy. Součástí byly i tři praktické akce na likvidaci lupiny. Vlčí bob, jak se také lupině říká, pochází ze Severní Ameriky. U nás zplaňuje a vytváří husté porosty a tím vyplačuje naše původní druhy.

Trasy exkurzí vedly přírodou i ve městech. Účastníci se tak mohli přímo na místě seznámit s jednotlivými druhy, zjistit co způsobují, a někde mohli vidět opatření na jejich regulaci. Vyzkoušeli si také mapování a zaznamenávání druhů pomocí mobilní aplikace. Včasné nahlášení invazního druhu je totiž pro jejich eliminaci klíčové. Důležité je to například při nálezech sršně asijské nebo raka mramorovaného.

Do některé z akcí Týdne invazních druhů se zapojilo téměř 1,5 tisíce lidí. Největší zájem byl o postup nahlášení invazního druhu nebo likvidace, populární byly také vystavované živé exponáty rostlin a živočichů. Tématu se hodně věnovala různá media a informace se tak dostaly mezi širokou veřejnost. Již nyní jsme zaznamenali nárůst e-malových dotazů s hlášením nálezů a s dotazy na likvidaci.

Týden invazních druhů vyvrcholil víkendovou mapovací Biosmrští, do které se zapojilo několik stovek přispěvatelů. Aktuálně stále běží takzvaná Lupiniáda, soutěž o nejkrásnější invazní kytici (do 30.9.) nebo výstava Pěstuj bezpečně v Hradci Králové (do 30.6.).