Pokud jste viděli losa napište nám to - Beskydy
Aktuality a akce
null Pokud jste viděli losa napište nám to
Pokud jste viděli losa, napište nám to. Pomůžete ochraně těchto majestátních zvířat.
4. 7. 2025
Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Jedná se o zákonem chráněný druh, který na území České republiky dosud přežívá pouze na Šumavě. Komunikace mezi oddělenými losími populacemi z Polska a ČR je prakticky nemožná, losi příležitostně putující z Polska jen velmi obtížně procházejí krajinou, která je plná silnic, dálnic a zástavby. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
„Počátkem června los několik hodin setrvával v zahradě rodinného domu v Ludgéřovicích na Ostravsku, nyní se zřejmě tentýž jedinec pohybuje na Zlínsku. Za měsíc urazil tedy vzdálenost přes 130 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou, kde musel překonat řadu překážek. Je pravděpodobné, že bude mířit jižním směrem. Budeme rádi, když nás lidé na jeho výskyt upozorní, včasné informace o jeho pozorování mohou pomoci předcházet krizovým situacím, jako je třeba srážka s vozidlem,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pro velké savce je klíčová prostupnost krajiny, protože potřebují velký životní prostor a krajinou migrují. Významnou bariérou jsou dálnice a zástavba, aktuálně sledovaný los nachází svou cestu velmi obtížně. Údaje o jeho výskytu pomohou při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují, kde překonávají náročné překážky. Data o pohybu slouží k vymezení a zpřesnění tzv. migračních koridorů velkých savců a k vytipování míst, kudy zvířata procházejí, nebo naopak kde narážejí na migrační bariéry. Na tato místa se pak soustředí pozornost při plánování budování či oprav dopravní infrastruktury.
„Jedná se o mladého samce, podle záznamů pořízených veřejností nevykazuje známky závažnějšího strádání, ale je pravděpodobně ve stresu. Losí chůze je specifická, v daném případě jsme kulhání nezaznamenali. Jedná se o volně žijící zvíře s velkou hmotností, zcela jistě není dobré se k němu přibližovat. Ačkoli patří mezi přežvýkavce, může při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout. Přivítáme informace o jeho pozorování, upozorňujeme ale, že jakékoli rušení či pronásledování se snahou ulovit fotku, může jeho napínavou cestu zásadně zkomplikovat a ve finále zvíře ohrozit na životě. Jedná o volně žijící zvíře, které prochází krajinou plnou nástrah a pastí, a respektujme jej,“ říká Jindřiška Jelínková, ředitelka odboru druhové ochrany Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás se vyskytuje již pouze na Šumavě na pravém břehu Lipna. Pro přežití této populace, která čítá maximálně 15 zvířat, je klíčové, aby ji průběžně posilovali migrující losi z Polska.
AOPK ČR připravila jednoduchý systém pro sledování pohybu tohoto jedince za pomoci veřejnosti. Data o pozorování lze zadat přes webovou aplikaci.
V akutních případech je možno využít pohotovostní linku 731 521 913.
